O Nas :
 

 

O Unii:
 
 

 

   

Kalendarium procesu integracji

 

1946

19 wrzesien

Winston Churchil w przemówieniu wygloszonym na Uniwersytecie w Zurichu wzywa do pojednania francusko-niemieckiego i utworzenia Stanóe Zjednoczonych Europy.

      "Gdyby Europa kiedys sie zjednoczyla [...] byloby bezgraniczne szczescie, dobrobyt, chwala, którymi cieszyloby sie trzysta lub czterysta milionów ludzi [...] Pierwszym krokiem ku odrodzeniu rodziny europejskiej musi byc budowanie i wzmacnianie sily ONZ. W ramach tej koncepcji, i zgodnie z nia, musimy odtworzyc rodzine europejska jako regionalna strukture, która mozna by nazwac Stanami Zjednoczonymi Europy. Jezeli na poczatku wszystkie panstwa Europy nie beda chcialy lub nie beda mogly przylaczyc sie do Unii, musimy mimo wszystko postepowac tak, by zebrac i polaczyc tych, którzy chca, i tych, którzy moga [...] W tym calym pilnym przedsiewzieciu Francja i Niemcy musza wspólnie objac przewodnictwo. Wielka Brytania, Brytyjska Wspólnota Narodów, potezna Ameryka i, mam nadzieje, Rosja Sowiecka musza byc przyjaciólmi i opiekunami nowej Europy i musza bronic jej praw do zycia i blasku [...]".

21 wrzesien

Federalisci europejscy zebrani na pierwszym powojennym kongresie miedzynarodowym w Hertenstein w Szwecji proponuja utworzenie federacji wszystkich panstw europejskich (Unii Europejskiej) jako regionalnej organizacji w ramach ONZ.

17 gródzien

W Paryzu zostaje utworzony Europejski Zwiazek Federalistów, skupiajacy ruchy federalistów z Europy Zachodniej oraz emigrantów z Europy Wschodniej.


1947

czerwiec

Tworzy sie miedzynarodowy ruch chrzescijanskiej demokracji pod nazwa Nowe Ekipy Miedzynarodowe. Sklania sie ku umiarkowanym koncepcjom federacyjnym.

czerwiec

Powstaje Ruch na rzecz Socjalistycznych Stanów Zjednoczonych Europy - miedzynarodowy ruch socjalistów, opowiadajacy sie za Europa federalna. W koncu 1948 r. przybiera on nazwe Ruch Socjalistyczny na rzecz Stanów Zjednoczonych Europy.

27-31 sierpien

W Montreux odbywa sie kongres Europejskiego Zwiazku Federalitów.

8-12 wrzesien

W Gstaad odbywa sie konferencja Parlamentarnej Unii Paneuropejskiej, zwolana z incjatywy Richarda Condenhove-Kalergi'ego.

13-14 gródzien

Organizacje federalistyczne i unistyczne zakladaja Miedzynarodowy Komitet Koordynacji Ruchów na rzecz Zjednoczenia Europy.


1948

17 marzec

Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja i Wielka Brytania pod pisuja w Brukseli traktat o wspólpracy w sprawach gospodarczych, spolecznych i kulturalnych oraz zbiorowej obronie (traktat brukselski). Na mocy traktatu powstanie Unia Zachodnia.

7-11 maj

Z incjatywy Miedzynarodowego Komitetu Koordynacji Ruchów na rzecz Zjednoczenia Europy odbywa sie w Hadze Kongres Europy, pod przewodnictwem W. Churchilla; uczestniczy w nim 800 delagatów z 19 panstw, w tym delegacja niemiecka pod przewodnictwem Konrada Adenauera .

Kongres wzywa do federacji Europy i utworzenia unii europejskiej, w której bedziezapewniony swobodny przeplyw ludzi, idei i dóbr. Postuluje powolanie zgromadzenia europejskiego (parlamentu), przyjecie karty praw czlowieka oraz utworzenie trybunalu miedzynarodowego, stojacego na strazy przestrzegania postanowien karty. Kongres haski i jego idee przyczynily sie do powstania Rady Europy i utworzenia e jej ramach systemu ochrony praw czlowieka.

25 pazdziernik

Zostal utworzony w Brukseli Ruch Europejski. Jego honorowymi przewodniczacymi zostali: Winston Churchil, Leon Blum, Paul-Henri Spaak i Alcide de Gaspari .


1950

9 maj

Robert Schuman, Minister Spraw Zagranicznych Francji, proponuje utworzenie Europejskiej Wspólnoty Wegla i Stali (EWWiS); propozycje te okresla sie mianem deklaracji lub planem Schumana.


1951

18 kwiecien

Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Wlochy podpisuja w Paryzu traktat o powolaniu EWWiS ( traktat paryski ). Wszedl on w zycie 23 VII 1952 r.


1952

27 maj

Panstwa EWWiS podpisuja w Paryzu traktat o powolaniu Europejskiej Wspólnoty Obronnej.


1954

30 sierpien

Francuskie Zgromadzenie Narodowe odrzuca traktat o powolaniu Europejskiej Wspólnoty Obronnej.

23 pazdziernik

Na konferencji w Paryzu zostal zmodyfikowany traktat brukselski. Przystapily do niego Wlochy i RFN. Traktat powolywal do zycia Unie Zachodnioeuropejska (UZE).


1955

1-2 czerwiec

Ministrowie Spraw Zagranicznych panstw EWWiS na konferencji w Messynie zdecydowali rozszerzyc integracje na inne sektory gospodarki.


1957

25 marzec

Zostal podpisany w Rzymie traktat ustanawiajacy Europejska Wspólnote Gospodarcza (EWG) i Europejska Wspólnote Energi Atomowej (EWEA lub Euroatom). Stronami traktatów byly panstwa czlonkowskie EWWiS, tj. Belgia, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy i Wlochy. Traktaty rzymskie weszly w zycie 1 I 1958 r.


1960

4 styczen

W Sztokcholmie z incjatywy Wielkiej Brytani zostaje podpisana konwencja o utworzeniu Wuropejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jej stronami sa: Austria, Irlandia, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja i Wielka Brytania. Konwencja weszla w zycie 3 V 1960 r.


1962

30 lipiec

Wprowadzenie wspólnej polityki rolnej (CAP).


1965

8 kwiecien

Panstwa czlonkowskie podpisuja traktat o ujednoliceniu struktury istytucjonalnej trzech Wspólnot (tzw. traktat fuzyjny). Wchodzi on w zycie 1 VII 1967 r.Panstwa Wspólnot na posiedzeniu Rady Ministrów w Luksemburgu osiagnely porozumienie w sprawie glosowania (tzw. porozumienie luksemburskie). Zgodnie z nim kazde panstwo uzyskalo prawo weta w odniesieniu do decyzji dotyczacych waznych interesów.


1966

29 styczen

Panstwa Wspólnot na posiedzeniu Rady Ministrów w Luksemburgu osiagnely porozumienie w sprawie glosowania (tzw. porozumienie luksemburskie). Zgodnie z nim kazde panstwo uzyskalo prawo weta w odniesieniu do decyzji dotyczacych waznych interesów.


1967

maj

Wielka brytania (10 V), Dania i Irlandia (11 V) skladaja wnioski o przyjecie do Wspólot.

lipiec

Norwegia Sklada wniosek o przyjecie do Wspólnot.


1969

1-2 gródzien

Na szczycie w Hadze szefowie panstw i rzadów krajów Wspólnot postanawiaja wspólpracowac w zakresie spraw zagranicznych.


1970

27 pazdziernik

Ministrowie Spraw Zagranicznych panstw czlonkowskich Wspólnot ustalaja zakres, formy i zasady wspólpracy w sprawach zagranicznych (Europejska Wspólpraca Polityczna).


1972

22 styczen

Podpisanie umów o przystapieniu do Wspólnot czterech panstw: Danii, Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytani.


1973

1 styczen

Nowymi czlonkami Wspólnot zostaja: Dania, Irlandia i Wielka Brytania (Norwegia nie przystapila do Wspólnot ze wzgledu na negatywny wynik referendum narodowego).


1974

9-10 gródzien

Na szczycie w Paryzu szefowie panstw i rzadów krajów czlonkowskich Wspólnot postanawiaja spotykac sie trzy razy do roku jako Rada Eurpejska (glówny organ polityczny Wspólnot i organ wspólpracy w sprawach zagranicznych), decyduja o powolaniu Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz o wprowadzeniu bezposrednich i powszechnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.


1975

12 czerwiec

Grecja sklada wniosek o przyjecie do Wspólnot.


22 lipiec

Panstwa Wspólnot podpisuja traktat o powolaniu Izby Obrachunkowej, kóry wchodzi w zycie 1 VII 1977 r.


1977

28 marzec

Portugalia sklada wniosek o przyjecie do Wspólnot.

28 czerwiec

Hiszpania sklada wniosek o przyjecie do Wspólnot.


1978

6-7 lipiec

Rada Europejska na spotkaniu w Bremie podpisuje decyzje o ustanowieniu wspólpracy walutowej (Europejski System Walutowy).


1979

13 marzec

Rozpoczyna dzialalnosc Europejski System Walutowy.

28 maj

Zostala podpisana umowa o przystapieniu Grecji do Wspólnot.

7-10 czerwiec

Odbyly sie pierwsze bezposrednie wybory do Parlamentu Europejskiego.


1981

1 styczen

Grecja staje sie czlonkiem Wspólnot.


1985

12 czerwiec

Zostaly podpisane umowy o przystapieniu Hiszpani i Portugalii do Wspólnot.


1986

1 styczen

Hiszpania i Portugalia staja sie czlonkami Wspólnot Europejskich.

17 i 28 luty

Zostal podpisany Jednolity Akt Europejski najpierw w Luksemburgu, a potem w Hadze. Wszedl w zycie 1 VII 1987 r.


1987

14 kwiecien

Turcja sklada wniosek o przyjecie do Wspólnot.


1989

17 lipiec

Austria sklada wniosek o przyjecie do Wspólnot.

19 wrzesien

Zostala podpisana umowa miedzy Polska a EWG o handlu i wspólpracy gospodarczej.


1990

29 maj

Podpisane zostaje porozumienie powolujace do zycia Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

19 czerwca

Podpisano Uklad z Schegen

lipiec

Cypr (4 VII) i Malta (16 VII) skladaja wnioski o przyjecie do Wspólnot.

14 lipiec

Otwarto w Rzymie dwie miedzyrzadowe konferencje panstw czlonkowskich Wspólnot, pierwsza na temat unii gospodarczej i walutowej, druga - unii politycznej.

3 październi k

Nastepuje zjednoczenie Niemiec

14 grudnia

W rzymie rozpoczynaja sie konferencje miedzyrzadowe poswiecone unii ekonomiczno-walutowej i uni politycznej.


1991

1 lipiec

Szwecja sklada wniosek o przyjecie do Wspólnot.

21 październi k

Zawarto Uklad o Europejskiej Przestrzeni Ekonomicznej.

9-10 grudzien

Rada Europejska na posiedzeniu w Maastricht (Holandia) rozwiazala najwazniejsze problemy dotyczace przygotowanego Traktatu o Unii Europejskiej.

16 grudzien

Zostala podpisana umowa o stowarzyszeniu Polski ze Wspólnotami Europejskimi oraz ich panstwami czlonkowskimi (tzw. Uklad Europejski). Weszla w zycie 1 II 1994 r.


1992

7 luty

Zostal podpisany w Maastricht Traktat o Unii Europejskiej ( traktat z Maastricht ). Wszedl w zycie 1 XI 1993 r.

marzec

Finlandia (18 III) i Norwegia (25 III) skladaja wnioski o uzyskanie czlonkostwa we Wspólnotach.

2 maj

W Porto zostaje podpisany Uklad o Europejskiej Przestrzeni Ekonomicznej.

26 maj

Szwajcaria sklada wniosek o przyjecie do Wspólnot.

2 czerwiec

Dunczycy w referendum odzrzucaja traktat z Maastricht.

20 czerwiec

Irlandczycy w referendum aprobuja traktat z Maastricht.

20 wrzesien

Francuzi w referendum niewielka wiekszoscia glosów aprobuja traktat z Maastricht.

11 - 12 gridzien

W Edynburgu zbiera sie Rada Europejska.


1993

1 styczen

Zostal oficjalnie otwarty Jednolity Rynek Europejski (rynek wewnetrzny)

9 maj

Polska i inne kraje Europy Srodkowej i Wschodniej uzyskuja status "partnera stowarzyszonego" UZE.

18 maj

Dunczycy w drugim referendum aprobuja traktat z Maastricht.

21-22 czerwiec

Rada Europejska na posiedzeniu w Kopenhadze okresla kryteria przystapienia panstw do Unii Europejskiej. Odnosza sie one takze do Polski.

1 listopad

Traktat z Maastricht wchodzi w zycie.


1994

kwiecien

Wegry (1 IV) i Polska (8 IV) skladaja wnioski o przyjecie do Unii Europejskiej.

15 kwiecien

W Marrakeszu podpisana Akt Koncowy negocjacji Rundy Urugwajskiej.

9 i 12 czerwiec

Czwarte bezposrednie wybory do Parlamentu Europejskiego

24 i 25 czerwiec

Na Korfu odbywa sie Europejska Rada Szefów Rzadów.

Sygnowane sa akty przystapienia do Unii Europejskiej Austrii, Finlandii, Norwegii i Szwecji.

16 październi k

Finlandia aprobuje w referendum Traktat o Przystapieniu do Unii.

13 listopad

Szwecja aprobuje w referendum Traktat o Przystapieniu.

28 listopad

Norwegowie po raz drugi w referendum wypowiadaja sie przeciw przystapieniu do Unii.

9 grudzien

W Essen zbiera sie Rada Europejska.


1995

1 styczen

Czlonkami Unii staja sie:Austria, Finalandia i Szwecja.

23 styczen

Zaczyna sie nowa kadencja Komisji (1995 - 2000), której przewodniczy Jacques Santer.

26 marzec

Wchodzi w zycie Konwencja z Schengen.

2 czerwiec

Odbywa sie pierwsze zebranie grupy refleksyjnej poswiecone konferencji miedzyrzadowej majacej dokonac rewizji traktatów.

12 czerwiec

Zawarte zostaja Uklady Europejskie z Estonia, Lotwa i Litwa.

22 czerwiec

Rumunia zglasza swa kandydature do Unii.

26 i 27 czerwiec

Rada Europejska obraduje w Cannes. Grupie refleskyjnej majacej przygotowac konferencje miedzyrzadowa zostaje przyznany mandat.

26 lipiec

Panstwa czlonkowskie UE podpisuja umowe o powolaniu Europolu (Biuro Policji Europejskiej).

27 pazdziernik

Lotwa sklada wniosek o przyjecie do UE.

24 listopad

Estonia sklada wniosek o przyjecie do UE.

27 i 28 listopad

Konferencja europejsko-sródziemnomorska w Barcelonie.

grudzien

Bulgaria (16 XII) i Litwa (18 XII) zlozyly wnioski o czlonkostwo w Unii.

15 i 16 grudzien

Rada Europejska w Madrycie.


1996

16 styczen

Prosbe o przyjecie sklada Slowenia.

22 styczen

Czechy skladaja wniosek o przyjecie do UE.

29 marzec

W Turynie rozpoczela sie Konferencja Miedzyrzadowa panstw UE, której celem jest reforma Unii. Koferencja ma zakonczyc sie w polowie 1997 r.

21 i 22 czerwiec

Rada Europejska we Florencji.

13 i 14 grudzien

Rada Europejska w Dublinie.


1997

17 luty

Wystapienie Jacques'a Santera w Parlamencie Europejskim na Temat choroby "szalonych krów".

17 czerwiec

W Amsterdamie zakonczyla sie Konferencja Miedzyrzadowa panstw UE, majaca na celu reforme Unii. Uzgodniono postanowienia traktatu zmieniajacego traktat z Maastricht i traktaty zalozycielskie Wspólnot. Postanowiono ze nowy traktat zostanie podpisany w X 1997 r. w Amsterdamie.

16 lipiec

Komisja Europejska przedstawila opinie o stanie przygotowania europejskich panstw stowarzyszonych do czlonkostwa w Unii Europejskiej. Zarekomendowala Radzie UE rozpoczecie negocjacji w sprawach przyjecia do Unii z szescioma panstwami, wsród których obok Polski znalazly sie: Czechy, Wegry, Slowenia, Estonia i Cypr.

2 pazdziernik

Panstwa Unii podpisaly w Amsterdamie traktat reformujacy UE (tzw. traktat amsterdamski ). Wejdzie on w zycie po ratyfikacji przez wszystkie kraje czlonkowskie.

20-21 listopad

Nadzwyczajne spotkanie Rady Europejskiej w Luksemburgu w sprawie skoordynowania walki z bezrobociem.

12-13 grudzien

Szczyt w luksemburgu, na którym Rada Europejska podjela ostateczna decyzje, ze w koncu marca 1998 roku rozpoczna sie negocjacje akcesyjne z Wegrami, Polska, Czechami, ze Slowenia, z Estonia oraz Cyprem.


1998

1 styczen

Poczatek prezydecji brytyjskiej

12 marzec

Londyn - poczatek Konferencji Europejskiej dla dziesieciu kandydujacych do czlonkostwa w UE krajów Europy Srodkowej i Wschodniej, Cypru oraz Turcji. Beda to coroczne spotkania szefów panstw i rzadów powyrzszych krajów oraz panstw UE, a takze przewodniczacego Komisji Europejskiej. Forum to bedzie sluzylo politycznym konsultacjom w kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczenstwa, spraw wewnetrznych i wymiaru sprawiedliwosci, spraw gospodarczych oraz wspólpracy regionalnej.

14 marzec

Komitet Walutowy podja decyzje o wlaczeniu drachmy greckiej do mechanizmu kursów walutowych (ERM).

30 marzec

Bruksela - konferencja ministrów spraw zagranicznych panstw Unii z jedenastoma krajami kandytami do UE (panstwa Europy Srodkowej i Wschodniej oraz Cypr) otwierajaca oficjalnie proces akcesji obejmujacy jednolite ramy.

31 marzec

Bruksela - rozpoczecie bilitarnych negocjacji akcesyjnych z szescioma krajami: Wegrami, Polska, Czechami, ze Slowenia, z Estonia oraz Cyprem. Negocjacje te beda toczyly sie w ramach oddzielnych konferencji miedzyrzadowych miedzy panswami UE a poszczególnymi kandydatami do czlonkostwa.

od 1 do 3 maja

Rada ministrów finansów Pietnastki i Rada Europejska. Decyzja o krajach gotowych do wejscia w trzecia faze unii ekonomiczno-walutowej.

15 i 16 czerwiec

Rada Europejska w Cardiff.

1 lipiec

Poczatek prezydencji austryjackiej.


1999

1 styczen

Poczatek prezydencji Niemieckiej.

Wiosna

Wybory europejskie

1 lipca

Poczatek prezydencji finskiej.

1 grudzien

Wejscie Grecji do strefu Schengen.


2000

1 styczen

Poczatek prezydencji portugalskiej

1 lipca

Poczatek prezydencji francuskiej


2001

1 lipiec

Poczatek prezydencji belgijskiej.